Print

جک فروت- بزرگترین میوه درختی جهان

Written by شرکت فنی مهندسی کشاورزی "مرجع" on .

 جک فروت- بزرگترین میوه درختی جهان

جک فروت (Jakfruit یا Jackfruit) با نام علمی Artocarpus heterophllus درختی از خانواده توت سانان (Moraceae) است. جک فروت بزرگترین میوه درختی جهان است، یک میوه کوچک جک در بازار به راحتی بین 7-5 کیلوگرم وزن دارد، هر چند رکورد ثبت شده از بیشترین وزن یک میوه جک 45 کیلوگرم می باشد.

این درخت بومی جنگل های پرباران و گرم جنوب شرقی آسیا می باشد، به آفتاب کامل نیاز دارد و سرمای زیر صفر درجه سانتیگراد را تحمل نمی کند. ارتفاع این درخت همیشه سبز به طور معمول 9 تا 21 متر بوده و برگهای چرمی براق با آرایش متناوب دارد. این گیاه درختی تک پایه است که گل های نر و ماده آن به طور جداگانه بر روی یک پایه قرار می گیرند. میوه کامل رسیده جک قبل از برش بوی بسیار نامطبوعی شبیه به بوی پیاز پوسیده شده دارد، ولی بعد از جداکردن پوست میوه قسمت خوراکی آن طعمی مطبوع با عطری بین بوی موز و آناناس دارد. روش معمول تکثیر این درخت از طریق بذر می باشد. هر میوه جک  بین 500-100 بذر تولید می کند که قوه نامیه این بذرها تنها 3 الی 4 روز می باشد. 

 

میوه جک ارزش تغذیه ای بسیار بالایی داشته و حتی با گندم و ذرت مقایسه شده است، گفته می شود که این میوه می تواند در منوی غذایی گیاه خواران به جای گوشت نقش ایفا کند. تحقیقات انجام شده روی این میوه در حال حاضر زیاد نبوده اما به نظر می رسد که اگر روند گرمایش جهانی زمین ادامه پیدا کند توجهات بیشتری به سمت این میوه بزرگ معطوف خواهد شد.

 

Add comment


Security code
Refresh

آمار سایت

تعداد بازدید امروز
تعداد بازدید دیروز
مجموع بازدیدها
1272
1702
4509307
حاضرین در سایت: 15 guests
آخرین بروز رسانی: پنجشنبه دوازدهم دی 1398

تماس با ما

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ارتباط با شرکت "مرجع"