Print

سطح زیر کشت و تولید مرکبات در جنوب استان کرمان

Written by شرکت فنی مهندسی کشاورزی "مرجع" on .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میوه به نقل از خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از برداشت حدود 344 هزار تن انواع پرتقال از باغ‎های جنوب کرمان خبر داد.

سید یعقوب موسوی اظهار داشت: این منطقه با سطح زیر کشت بیش از 33 هزار و 500 هکتار و تولید بیش از 510 هزار تن مرکبات مقام سوم کشور را داراست.

وی بیان داشت: حدود 23 هزار و 740 هکتار از سطح کل مرکبات به پرتقال اختصاص دارد که حدود 20 هزار و 600 هکتار از این سطح بارور و بیش از 3 هزار هکتار غیربارور است. 

موسوی تصریح کرد: برداشت پرتقال با ارقام محلی و ناول‎ها شامل تامسون و واشنگتن در جنوب کرمان از نیمه دوم مهر ماه آغاز شده است و تا پایان فروردین ماه با برداشت ارقام والنسیا ادامه می‌یابد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، متوسط عملکرد پرتقال در این منطقه را حدود 17 تن در هر هکتار عنوان کرد و پیش‎بینی کرد در سال زراعی جاری حدود 344 هزار تن انواع پرتقال از باغ‎های جنوب کرمان برداشت و روانه بازار شود.
وی با بیان این که ارقام محلی کشت شده در این منطقه والنسیا، خونی، محلی، مارس ارلی و انواع ناول است، افزود: تمام محصول مرکبات برداشت شده از این منطقه بدون حتی یک میلی‎گرم سم بوده و هیچ مبارزه شیمیایی در هفت شهرستان جنوبی علیه آفت‎ها و بیماری‎های گیاهی انجام نمی‎شود.

موسوی خاطرنشان کرد: در سال جاری برای کنترل شپشک آردآلود و استرالیایی مرکبات از کفشدوزک کریپتولموس استفاده شده و از این نظر مرکبات جنوب کرمان ارزش کیفی بسیار زیادی دارند و در کنار عطر و اسانس دل‎انگیز آن طعمی بسیار دلنشین دارد که در ایران بی‎نظیر و در جهان کم‎نظیر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: از هموطنان انتظار می‎رود با مصرف مرکبات بسیار ارزشمند و باکیفیت این منطقه که عمدتاً در شهرستان‎های جیرفت و عنبرآباد تولید می‎شود، علاوه بر تقویت اقتصاد ملی به سلامت خود و خانواده کمک کنند.

وی اضافه کرد: تمام همت این سازمان مبنی بر عدم استفاده از سموم شیمیایی در باغ‎های مرکبات و نخیلات جنوب کرمان بوده و تاکنون این امر با موفقیت همراه بوده است و در آن‎ها هیچ سمی مصرف نمی‎شود.

موسوی با توجه به این که شیرینی و طعم ویژه مرکبات به ویژه پرتقال و گریپ‎فروت جنوب کرمان زبانزد عام و خاص است، خاطرنشان کرد: با ابراز تأسف طی سال‎های اخیر فعالیت‎های شاخصی که منجر به معرفی محصول مرکبات جیرفت و عنبرآباد به عنوان یک برند ملی شود، انجام نشده است.

وی اظهار داشت: از صدا و سیما تقاضا می‎شود با حضور خبرنگاران و کارشناسان خود در منطقه و رصد فعالیت‎های کشاورزی نسبت به شناسایی محصولات بسیار متنوع و سالم مرکبات و نخیلات جنوب کرمان اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان یادآور شد: این محصولات کاملاً تجاری بوده و قادر به رقابت در تمام بازارهای جهانی است.

Add comment


Security code
Refresh

آمار سایت

تعداد بازدید امروز
تعداد بازدید دیروز
مجموع بازدیدها
1302
1702
4509337
حاضرین در سایت: 17 guests
آخرین بروز رسانی: پنجشنبه دوازدهم دی 1398

تماس با ما

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ارتباط با شرکت "مرجع"