Print

پیش بینی وضعیت تولید و صادرات پسته در کشورهای ایران، آمریکا و ترکیه

Written by شرکت فنی مهندسی کشاورزی "مرجع" on .

پیش بینی وضعیت تولید و صادرات پسته در کشورهای ایران، آمریکا و ترکیه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میوه کشورهای آمریکا، ایران و ترکیه در سال 2013 مهمترین تولید کنندگان پسته و کشورهای آمریکا و ایران مهمترین کشورهای صادرکننده پسته جهان خواهند بود. به نظر می رسد با توجه به شرایط نسبتا خوب آب و هوایی در این کشورها میزان تولید پسته حدود 30 درصد افزایش و به حدود 650 هزار تن برسد. میزان مصرف پسته هم در دنیا در سال 2013 حدود 18 درصد افزایش یافته و به همین دلیل صادرات پسته احتمالا به 336 هزار تن خواهد رسید.

در این میان نقش کشورهای ایران و آمریکا در تولید و صادرات پسته همچنان بسیار پررنگ است. پیش بینی می شود تولید پسته ایران با 25 درصد افزایش به حدود 200 هزار تن برسد. به نظر می رسد باردهی باغات جدید در استان خراسان رضوی یکی از مهمترین دلایل این افزایش تولید باشد. اما احتمالا به دلیل مشکلات گرمازدگی و آفتابسوختگی میوه ها، میزان تولید محصول در استان کرمان کاهش خواهد یافت. با این وجود پیش بینی می شود ایران با افزایش 20 درصدی صادرات بتواند حدود 140 هزار تن پسته صادر نماید. مهمترین مقاصد صادراتی پسته ایران، کشورهای چین، هنگ کنگ، امارات متحده عربی، روسیه، عراق و برخی کشورهای اتحادیه اروپا خواهد بود.

تخمین زده می شود که تولید پسته آمریکا با 25 درصد افزایش به حدود 250 هزار تن برسد. بنابر نظر کارشناسان بخش کشاورزی آمریکا (USDA)، افزایش تولید پسته در آمریکا به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی، تولید مکانیزه و باردهی باغات جدید در کالیفرنیا می باشد. پیش بینی می شود از این مقدار تولید 180 هزار تن صادر گردد. مهمترین مقاصد صادراتی پسته آمریکا چین، هنگ کنگ و اتحادیه اروپا می باشند.

با مقایسه تولید و صادرات پسته ایران و آمریکا می توان نتیجه گرفت که در سال 2013 نیز پسته آمریکا هم از نظر تولید و هم از نظر صادرات از ایران پیشی خواهد گرفت.

در مورد ترکیه پیش بینی می شود تولید پسته این کشور بسیار افزایش یافته و  با رکورد 150 درصدی به حدود 125 هزار تن برسد. با این وجود به نظر می رسد ترکیه نتواند صادرات قابل توجهی از محصول تولید شده داشته باشد و بیشتر محصول تولیدی در داخل این کشور مصرف گردد.

آمریکا امید زیادی به بازار اتحادیه اروپا دارد بخصوص اینکه نقش ایران در چند سال اخیر در صادرات به کشورهای مهم این اتحادیه کم رنگ شده است. با افزایش مصرف پسته در کشورهای اتحادیه اروپا و کاهش میزان تولید برخی از کشورهای تولید کننده پسته این اتحادیه (مانند ایتالیا، اسپانیا و یونان)،  به نظر می رسد اتحادیه اروپا مایل است حدود 65 هزار تن پسته در سال جاری وارد نماید.

در بازار مصرف تخمین زده می شود کشور چین در سال 2013 میزان واردات پسته را تا 25 درصد افزایش  داده و به حدود 90 هزار تن خواهد رساند. لازم به ذکر است پسته ایران و آمریکا در بازار چین رقابت جدی دارند. شهرهای شانگهای و پکن مهمترین مقاصد صادراتی پسته آمریکا هستند در حالیکه شهرهای کوچکتر چین برای بازار پسته ایران آماده می شوند.

احتمالا بازار هنگ کنگ با 55 درصد افزایش واردات پسته (حدود 30 هزار تن) یکی از مهمترین مقاصد صادراتی پسته ایران و آمریکا خواهد بود.

Add comment


Security code
Refresh

آمار سایت

تعداد بازدید امروز
تعداد بازدید دیروز
مجموع بازدیدها
91
517
4290807
حاضرین در سایت: 3 guests
آخرین بروز رسانی: دوشنبه هشتم مرداد 1397

تماس با ما

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ارتباط با شرکت "مرجع"